Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2019!

Bráchové, kteří se už s kovem v srdci narodili

Bráchové, kteří se už s kovem v srdci narodili
Petr a Rostislav Kawulokovi pracují na Katedře tváření materiálu Fakulty materiálově-technologické. Proč jejich srdce tíhnou zrovna k chladnému a tvrdému kovu?

Jak se stalo, že se dva bratři dostanou zrovna ke kovu?


Petr: Naše vášeň pro kovy začala prakticky už v raném dětství. Pocházíme z vesnice na Jablunkovsku, kde naši rodiče vlastní malé hospodářství. Už jako malí jsme proto tátovi pomáhali s různými opravami a výrobou konstrukcí kdečeho.


Rostislav: Přesně, jak říká Peťa. Když táta potřeboval opravit třeba vrata, plot nebo zemědělské nářadí, co jsme doma používali při práci, tak jsme jako zvědaví kluci všemu přihlíželi. Táta nás postupně učil, jak věci opravit, a dokonce vyrobit. Byla to příprava do života, vlastně i toho profesního. To by nás jako děti vůbec nenapadlo.


Příprava do života se vám určitě vyplatila. Ještě odněkud jste čerpali vědomosti nebo to bylo zpočátku čistě na praktické bázi?


Rostislav: Naši rodinu po generace provází železnice a železárny. Oba rodiče pracují jako železničáři. Stejně jako i další členové naší rodiny a sousedé pracují v blízkých železárnách. Už jako děti jsme tak měli s bratrem představu, co je to kolejnice, z čeho a jak se vyrábí.


Petr: Nedalo se tomu prakticky vyhnout (smích). Díky tomu, že všichni v našem blízkém okolí “kouzlili” s kovy, jsme s Rosťou měli už od mala poměrně ucelený přehled o tom, co je to tváření a co se tím dá vyrobit.


To vypadá, že práce s kovem vám byla osudem předurčena. Uvažovali jste o jiné profesi nebo vás tahle myšlenka ani nenapadla?


Petr: Popravdě nás to ani nenapadlo. Od mala nás vše okolo kovů bavilo. Když jsme si měli vybrat, co chceme studovat, měli jsme jasnou volbu. Já šel na učiliště do Ostravy-Hrabůvky a Rosťa na školu do Třince.


Rostislav: Jako správní puberťáci jsme se chtěli trochu osamostatnit a každý jsme si vybrali jinou střední školu. Oba jsme se při dalších studiích opět setkali na VŠB-TUO. Po doktorátu tady společně působíme bok po boku na Fakultě materiálově-technologické na Katedře tváření materiálu.


Je něco, co byste chtěli vzkázat budoucím studentům?


Rostislav: Určitě. Je důležité, abyste dělali to, co vás baví. Řiďte se svým srdcem a zároveň myslete na vaši budoucnost. Naše fakulta (Fakulta materiálově-technologická - pozn. red.) nabízí široké spektrum oborů. Klademe důraz na praktickou část a naši absolventi jsou na trhu práce velmi žádaní.


Petr: Budeme rádi, když do našich řad nastoupí další šikovní studenti. Stačí jen vyplnit včas přihlášku!
 

Vloženo: 28. 2. 2019
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 600 - Děkanát FMT
Zpět