Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 18. 11. 2020!

Tábor pro nadané s autismem

Spolek ADAM společně s VŠB-TUO uspořádal tábor TechCamp, kterého se účastnily mimořádně nadané děti s autismem. Program dětem zajišťovali i zaměstnanci FMT.

Vzácná návštěva ze spolku ADAM - autistické děti a my nebyla na naší fakultě poprvé. Univerzita již pátým rokem pořádá příměstské tábory, během kterých mají děti možnost navštívit některá vybraná pracoviště a dozvědět se tak nejen něco víc ze zákulisí dění na univerzitě, ale i poznat zajímavosti, které nás mnohdy provází naším každodenním životem. Nejinak tomu bylo i letos, kdy jedním z navštívených pracovišť byly i laboratoře a dílny Katedry metalurgie a slévárenství a Katedry tváření materiálu, kde se mohly děti dozvědět něco více o výrobě a zpracování železa a oceli - materiálů, které nás provází doslova na každém kroku.

Jedním ze zaměstnanců, kteří se postarali o bohatý program pro děti, byl Ing. Rostislav Kawulok, Ph.D. z Katedry tváření materiálu. Ten nám k akci řekl trochu více:

"Děti byly uvítány a následně pro ně přijatelnou formou krátkého videa a prezentací uvedeny do problematiky výroby železa a oceli a následného zpracování tohoto mateiálu (kování, válcování ad.).

Následně měly možnost navštívit laboratoře spojené s danými technologiemi, přičemž zhlédly fyzikální simulace výroby a zpracování kovů, rychlý indukční ohřev ocelové tyče včetně jejího proválcování, a následně si v dílně mohly samy vyrazit vlastní unikátní pamětní minci.

Nakonec se skupina přesunula zpět do učebny, kde se děti rozdělily do menších skupin, ve kterých absolvovaly krátkou dovednostní a vědomostní soutěž. Nakonec jednotlivé týmy obdržely diplomy a s dětmi, které čekal v rámci univerzity další zajímavý program, jsme se rozloučili.

Z našeho pohledu na začátku panovaly určitě mírné obavy, protože děti s poruchou autistického spektra u nás byly v takovémto počtu poprvé - neměli jsme tedy žádné zkušenosti jak s nimi máme jednat. Akcí typu příměstských táborů za sebou máme už hodně, a tak jsme si nakonec řekli, že to je zkrátka další z nich a žádný zvláštní přístup ani úpravu programu jsme nevymýšleli.

Děti nás nakonec velmi mile překvapily svým zájmem, zápalem, zvídavostí a ochotou se něčemu přiučit. Obdivuhodná byla také jejich disciplinovanost. V těchto aspektech průběh akce určitě předčil očekávání mé i mých kolegů.

Ještě je zapotřebí zmínit že skupina dětí u nás byla v relativně širokém věkovém spektru, což se opět mohlo zdát jako komplikující faktor, ale bylo tomu právě naopak. Nikdo se nad nikým vědomostně ani jinak nepovyšoval, ale naopak si byli všichni nápomocni, což se projevilo i v soutěžích.

Nesmím zapomenout na 3 členný tým dospělých doprovázející děti. Všichni se dětem evidentně hodně věnují a jejich práce tak padá na úrodnou půdu, což jsme měli možnost sami vidět - děti je berou jako kamarády, ale zároveň plně respektují jejich pokyny.

Za náš kolektiv bych tedy chtěl ještě jednou poděkovat za tuto akci a pro nás nově nabyté zážitky a cenné zkušenosti, a doufám, že se s dětmi ze spolku ADAM ještě setkáme."

 

Krátkou reportáž, která v rámci návštěvy dětí na univerzitě vznikla, můžete zhlédnout ZDE.

 

Za vedení FMT děkujeme všem zapojeným zaměstnancům za zajištění tak zajímavého programu, organizátorům akce za její bezproblémový průběh a hlavně dětem za jejich nadšení a zapálení a budeme se těšit zase v příštích letech na shledanou.

Vloženo: 18. 8. 2020
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 600 - Děkanát FMT
Zpět