Platnost příspěvku skončila 31. 7. 2022!

3D tisk silikátových materiálů - SOČ

Středoškolská odborná činnost na téma 3D tisku silikátových materiálů, je řešena žáky POJ F≈M ve spolupráci s Katedrou tepelné techniky fakulty materiálově-technologické.

V listopadu 2021 začala spolupráce na Katedře tepelné techniky, Fakulty materíálově-technologické se 2 studenty ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Frýdek≈Místek, p. o. Studenti Vojtěch Duda a Tibor Rumen Račev jsou studenty 3. ročníků Strojírenství. Nabízená spolupráce v rámci Katedry tepelné techniky a POJ F≈M na téma 3D tisku keramiky je velice zaujala. Pod vedením Ing. Hany Ovčačíková, Ph.D. a jejich vedoucí práce z POJ F≈M Ing. Tamary Fajkusové odstartovala jejich vzájemná spolupráce. Studenti zde budou docházet až do své maturity v roce 2023. Pro zajímavost tématu byla práce přihlášena do SOČ na školní kolo v kategorii “Strojírenství, hutnictví a doprava“ kde studenti ve své kategorii suverénně vyhráli. Na postupu do okresního kola byla příprava intenzivnější, kde se trénoval hlavně přednes, tiskly se prezenční předměty, ladily se formální náležitosti. Konkurence byla veliká, kde nutno podotknout studenti byli nejmladšími účastníky. 3D tisk keramiky je hodně specifický a zařazení do výše uvedené kategorie znamená velkou výzvu v obhájení částečných vědomostí z oblasti silikátových materiálů. Toto se zatím studenti učí za pochodu, během tisku. Studenti již vymysleli inovace, které se již testují a fungují. Jejich ochota učit se novým věcem i veliké pracovní nasazení je velice chvályhodné. Vojta a Tibor se nyní připravují na krajské kolo, které se bude konat 9.5.2022 na VŠB-TUO. Tak držme palce!

Katedra tepelné techniky

Vloženo: 2. 5. 2022