O studijním programu
Obor navazujícího magisterského studia Materiály a technologie pro automobilový průmysl studijního programu N3923 Materiálové inženýrství je navržen jako navazující obor stejnojmenného bakalářského studijního oboru. Studijní obor je zajišťován především Katedrou Materiálů a technologií pro automobily, dále také Katedrou materiálového inženýrství, Katedrou neželezných kovů, rafinace a recyklace, Katedrou automatizace a počítačové techniky v metalurgii a Katedrou metalurgie a slévárenství FMMI VŠB – TUO. Tyto katedry disponují kádrem vysoce kvalifikovaných akademických pracovníků.
Uplatnění absolventa
Absolvent nalezne uplatnění především na vývojových pracovištích v oblasti automobilového průmyslu, v leteckém průmysl či sportovních odvětvích, a to jak při vývoji funkčních celků, nebo i jejich komponent. Vzhledem k experimentálně pojaté výuce získají absolventi možnost uplatnění i ve vývojových pracovištích dalších technických oborů, kde využijí komplexní znalosti s návrhem a výrobou složitých funkčních prototypů. Přepokládaným uplatněním absolventa je střední a vyšší management vývojových firem a týmů, na těchto pozicích nejlépe využijí komplexní technické znalosti získané studiem oboru.
Cíle studia
Obor má k dispozici špičkové laboratorní a technologické vybavení, které vzniklo v souvislosti s realizací investičně zaměřených grantových projektů, především projektu OP VaVpI. Tyto investice dosáhly úrovně umožňující výuku oboru s vysokým podílem experimentální části propojenou s výzkumem a vývojem. Studenti oboru tak mají pro svoji výuku k dispozici vybavení srovnatelné se špičkovými univerzitami v zahraničí, zejména ve Velké Británii. Studenti mají možnost si tak projít kompletním vývojářským cyklem s využitím technologií rapidprototypingu, reversního inženýringu, víceosých CNC technologií obrábění i využití stereoskopické projekce.
Studijní obor reaguje na vývoj struktury firem v Moravskoslezském kraji, kde automobilový průmysl představuje páteř ekonomiky regionů, ostatně obdobně jako v celé ČR. Tyto firmy poptávají stále více technicky vzdělaných odborníků s vysokoškolským vzděláním na úrovni inženýra, jak v oblastech materiálů a technologií, tak pro potřeby přípravy výroby a vývoje.
Odborné znalosti absolventa
Absolvent získá podstatné znalosti v oblastech materiálů (oceli, neželezné kovy, polymery, kompozity) a výrobních technologiích – výroba a zpracování materiálů, odlévání, svařování, povrchové úprava. Absolvent rovněž získá ucelené znalosti z oblasti technické mechaniky, které mu umožní jak aplikaci analytických řešení, tak i využití nástrojů modelování. Znalosti v oblasti technické mechaniky, které mu umožní jak aplikaci analytických řešení, tak i využití nástrojů modelování. Znalosti z oblasti materiálů. Znalosti prototypových technologií, konstrukčního modelování.
Odborné dovednosti absolventa
Podstatnou součástí profilu absolventa budou rozsáhlé praktické znalosti získané formou experimentálních prací v moderních laboratořích. Mezi stěžejní praktické znalosti absolventů patří zkušenosti z oblasti rapid prototypingu, 3D navrhování a konstruování, 3D skenování a odměřování, 3D tisk prototypů technologií FDM či polygrafií a výroby forem či funkčních dílů 5ti-osým frézováním, výroby nosných konstrukcí svařováním. Absolventi tak získají praktickou i teoretickou průpravu srovnatelnou s pracovníky špičkových vývojových center automobilek.
Obecné způsobilosti absolventa
Absolvent bude způsobilý řešit reálné inženýrské problémy v oblasti pevnostních kontrol a kinematiky umožňující materiálové náhrady a variace. Navrhovat volbu vhodných materiálů pro součástí automobilů, včetně tvarové geometrie s respektem k vlastnostem použitého materiálů. Umět použít prototypové technologie a konstrukční modelování v procesu vývoje složitého prototypu-automobilu. Schopnost týmové práce, samostatné řešení problémů, prezentace výsledků.