Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

635 - Katedra tepelné techniky

Katedra tepelné techniky zajišťuje studium bakalářského, inženýrského a doktorského typu v oblasti tepelné techniky a průmyslové keramiky.

Absolventi katedrou garantovaných oborů nacházejí uplatnění jak v oblasti tepelné techniky, tak i v oblasti keramických materiálů v různých podnicích po celém území republiky i v zahraničí.

Výuka se na katedře zaměřuje na získávání, přeměny a využívání energie. Jsou respektovány světové trendy hospodaření s energií, zavádění netradičních energetických zdrojů, úpravy technologií z hlediska úspor energie s ohledem na životní prostředí, a to v průmyslové i v komunální oblasti.

Výuka je dále orientována na výrobu a využití keramických materiálů. Posluchači se seznámí s celou škálou keramických materiálů, od tradičních produktů, skla, anorganických pojiv, žáromateriálů, až po oblast speciální keramiky. Studenti se výběrem volitelných předmětů profilují buď v oblasti tepelné techniky, nebo v oblasti průmyslové keramiky. 

Výzkumná činnost katedry je zaměřena na energetickou problematiku moderních technologií, optimalizaci procesů ohřevů a ochlazování, vývoj a použití keramických materiálů, využití sekundárních surovin a netradičních energetických zdrojů. Na katedře jsou řešené projekty podporované Evropskou unií, Technologickou agenturou České republiky a resortními ministerstvy. Na řešení projektů se aktivně podílí studenti.

Katedra spolupracuje s řadou úspěšných firem, pro které jsou řešeny odborné problémy. Studenti mají možnost své závěrečné práce realizovat ve spolupráci s těmito partnery a tak získat cenné praktické zkušenosti.