Platnost příspěvku skončila 24. 6. 2021!

Unikátní „Pohár 3v1“ z dílny katedry metalurgie a slévárenství

Absolventi studijního programu Umělecké slévárenství vytvořili speciální putovní trofeje pro esportový turnaj.

Do zajímavého projektu, jehož cílem bylo vytvoření putovních trofejí pro esportový šampionát 3E:Akademické mistrovství, se zapojili tři absolventi studijního programu Umělecké slévárenství z FMT – Šimon Kielar, Jakub Stryja a František Zlámal. Odbornou záštitu nad celou prací zajistil Václav Merta, interní doktorand katedry metalurgie a slévárenství.

Na začátku všeho stála jen idea o vytvoření tří pohárů pro vítěze esportového klání. Studenti nejprve pracovali samostatně a zhotovili pro tyto účely několik variant nezávislých návrhů, ze kterých si poté organizátoři šampionátu z Esportovní studentské asociace, z.s. v čele s Jakubem Čubíkem vybrali jeden vítězný. Poté už Šimon, Jakub a František spojili své síly dohromady a několik měsíců společně pracovali na zdokonalení návrhů do finální podoby ve 3D programech. I přesto, že výsledný design působí čistě a jednoduše, je propracován do posledního detailu. Všechny tři poháry společně tvoří jeden dokonalý celek, současně však je každý z nich samostatnou trofejí. Toto unikátní řešení přináší nový rozměr do esportového klání, kdy motivace k získání všech tří pohárů je o to vyšší.

Samotná výroba litých kovových dílů pak probíhala v laboratořích a dílnách katedry metalurgie a slévárenství. V rámci možností a s ohledem na bezpečnostní opatření související s omezením přístupu studentů na univerzitu, zajistili studenti alespoň část výrobního postupu. Ostatní práce obstarali zaměstnanci katedry. Díky tomu, že návrhy byly vytvořeny v 3D prostředí, mohly být pro tvorbu odlitků v první fázi využity moderní technologie Rapid Prototyping, tedy 3D tisk modelů. Vytištěné a upravené modely byly dále využity pro klasickou technologii formování do pískových forem.

Dokonalý design pohárů podtrhují krásně zpracované dřevěné podstavce, s jejichž výrobou pomohl Petr Gerych ze Střední odborné školy umělecké a gymnázia, s.r.o. Finální gravírování nezbytných log pak zajistil Martin Jurek z Jurek Design. Bez jejich práce by výsledek ani zdaleka nebyl tak dokonalý.

Jsme rádi, že odkaz práce studentů naší fakulty bude v následujících letech žít díky esportovému šampionátu a věříme, že se v některém z dalších ročníků poháry zase (alespoň na nějakou dobu) vrátí na půdu univerzity.

Vloženo: 24. 5. 2021
Útvar: FMT - Fakulta materiálově-technologická