Mých pět měsíců v zemi úsměvů, aneb Thajské dobrodružství
Studijní pobyt Adély Dobiášové, studentky FMT
Studijní pobyt Adély Dobiášové, studentky FMT
Srdečně zveme budoucí studenty 1. ročníku na Den otevřených dveří Fakulty materiálově-technologické.
Chemie na hradě tento rok opět nabídla zábavný program pro žáky základních a středních škol.
Dva dny plné inspirace, inovací a přeshraniční spolupráce.
Mezinárodní evaluační panel (MEP) navštívil tento týden VŠB – Technickou univerzitu Ostrava s cílem získat detailní informace o fungování univerzity a jejím pokroku především v oblasti vědy a výzkumu.
Kariérní centrum: Máš účet v k+ portálu, ale nevíš, jak ho využít naplno? Nebo ho teprve objevuješ? Ať už jsi úplný začátečník nebo zaregistrovaný uživatel, připravili jsme pro tebe praktické tipy, které ti pomůžou přiblížit se vysněné stáži, práci nebo spolupráci se zajímavou firmou. Portál kportal.vsb.cz je víc než jen výpis nabídek – je to nástroj, který ti může otevřít dveře. Když víš, jak na to.
Návštěvníci multižánrového festivalu Colours of Ostrava se letos mohou těšit i na naši UniverCity Stage Ostrava!!!, kde pro ně společně s Ostravskou univerzitou a statutárním městem Ostrava připravujeme zajímavý program.
Tradiční Den doktorandů Fakulty materiálově-technologické se tento rok bude konat na konci října.
6. ročník Termoanalytického semináře TAS 2025 se uskuteční v prostorách VŠB - Technické univerzity Ostrava.
Ve čtvrtek 12. června 2025 bude Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice hostit chemické talenty. Třináctý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR rozhodne o tom, kdo se stane králem mladých chemiků pro rok 2025.
Přehled nejdůležitějších informací pro končící ročníky bakalářského a navazující magisterského studia.
Věda je umění. A umění je věda.
Zájemci o studium na Fakultě materiálově-technologické VŠB-TUO se mohou nově hlásit do unikátního studijního programu Výpočetní technologie v materiálových vědách. Tento program otevírá cestu do světa špičkových technologií, pokročilých materiálů a moderních průmyslových inovací.
V úterý 9. září proběhne slavnostní inaugurace nového rektora, prof. Ing. Igora Ivana, Ph.D. Akce se bude konat v Univerzitní aule (UA1).
Mondelēz International otevřel novou výrobní linku na sušenky Oreo.
Série tří projektových dnů, uspořádaná Katedrou chemie a fyzikálně-chemických procesů pro studenty ostravského gymnázia Iuventas. Studenti si prakticky vyzkoušeli práci v chemických laboratořích a seznámili se s moderními analytickými metodami.
Výstava uměleckých odlitků, závěrečných prací absolventů studijního programu Umělecké slévárenství.
Oficiálního zahájení se zúčastnili zástupci akademické sféry, veřejné zprávy a soukromého sektoru, kteří se spojili, aby společně pracovali na vybudování unikátního vědecko-výzkumného centra v Moravskoslezském kraji.
Jeden z největších kontraktů s průmyslovým partnerem v historii univerzity uzavřela naše fakulta s Panasonic Heating & Ventilation Air-Conditioning Czech, s.r.o. na dodávku komplexu laboratoří pro měření akustických parametrů výrobků.
Zejména pro nově příchozí vědce, kteří jsou součástí týmů v Materials & Environment Lab (MEL) a Industry 4.0 & Automotive Lab (IAL) projektu REFRESH, byl určený čtvrteční workshop Research Spotlight: Collaboration & Networking.
Anna, studentka Managmentu kvality, se s námi podělila o své zážitky ze studijního pobytu v Edinburghu. Jaké kulturní šoky zažila v zemi, kterou znala z dětství? Čím ji překvapili místní lidé a jak se liší britský školský systém od toho českého? Přečtěte si její příběh a nechte se inspirovat k vlastnímu studijnímu pobytu v zahraničí.
Absolvent Fakulty materiálově-technologické a konstruktér ve firmě Brose.
Soutěž o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách!
PhD studentka Kristýna Pustějovská absolvovala svou povinnou zahraniční stáž na Norwegian University of Life and Science (NMBU) v Norsku. Jak se měla, zjistíte v článku ;).
V České republice vzniká ambiciózní projekt, který si klade za cíl podporu vývoje, testování a validace nových zdravotnických technologií, postupů a metod.
V rámci výjimečného projektu „Combined Noise and EMC Measurement Chamber“ byla vybudována v areálu společnosti Edwards, s.r.o. v Lutíně u Olomouce unikátní zkušebna, díky které je možné sledovat akustické a elektromagnetické vlastnosti vývěv a jiných produktů z portfolia společnosti Edwards.
Minulý týden byl na Katedře chemie a fyzikálně-chemických procesů ve znamení návštěv, exkurzí a workshopů.
S cílem propojit výzkumné aktivity a vědce zapojené do projektu MATUR se uskutečnil první Science Meetup MATUR 2025. Vedle vedoucích výzkumných aktivit projektu prezentovali své výsledky a výzkum i zahraniční kolegové zapojení do projektu MATUR, nechyběli ani mladí vědci.
Absolvent Fakulty materiálově-technologické a projektový vedoucí ve firmě Semperit
Po úspěšném dokončení doktorského studia čeká Peirra Kolejáka práce ve výzkumné skupině Ioachima Pupezy, který až do nedávna vedl výzkumnou skupinu působící pod Ferencem Krauszem, nositelem Nobelovy ceny za fyziku z roku 2023. Na začátku svého postdocu bude Pierre působit i na tomto významném pracovišti.
Fakulta materiálově-technologická VŠB-TUO přichází s novým bakalářským a navazujícím magisterským studijním programem "Výpočetní technologie v materiálových vědách".
Členem týmu projektu EBEAM je student prvního ročníku doktorského studia na Fakultě materiálově-technologické VŠB-TUO Ondřej Sakreida. Přestože výzkum v rámci projektu musí skloubit se studijními povinnosti, nabídku na spolupráci od držitele ERA Chairs projektu EBEAM Marka Rümmeliho přijal velmi rád. Jaká jsou jeho očekávání a na jaké úkoly se zaměří, prozradil v rozhovoru.
Za svůj přínos v inovačním výzkumu získala Monika Michalská z Katedry chemie a fyzikálně-chemických procesů prestižní ocenění.
Ministerstvo životního prostředí schválilo projekt CirkArena, klíčovou iniciativu pro podporu cirkulární ekonomiky v Moravskoslezském kraji. Projekt, který je financován z Operačního programu Spravedlivá transformace (OP ST), představuje výrazný krok směrem k udržitelnému rozvoji a obnově regionu.
Nová spolupráce s Politecnico di Milano přinese nejen společné projekty, ale také zapojení italských odborníků do výuky.
Krajské kolo Chemické olympiády proběhlo na Katedře chemie a fyzikálně-chemických procesů Fakulty materiálově-technologické na začátku prosince.
Spolupráce odborníků z Fakulty materiálově-technologické a energetiků Jaderné elektrárny Temelín přináší zavedení nového inovativního řešení v oblasti údržby jaderných zařízení.
Návštěvě u lídra udržitelné výroby oceli společnosti Danieli v Buttriu v Itálii.
Cena MM Science Journal za nejlepší článek putuje na Fakultu materiálově-technologickou.
Absolventka Fakulty materiálově-technologické a procesní inženýrka ve společnosti Cabot.
Den TA ČR 2024 oslavil nejen úspěchy českého výzkumu, ale i 15 let Agentury
Výsledky výzkumu týmu prof. Mgr. Jany Kukutschové, Ph.D. (VŠB-TUO) poprvé na přední světové prezentační platformě TEDxUNYP. Jsou nanočástice neviditelným zázrakem nebo skrytou hrozbou?
Fakultě materiálově-technologické se otevírají nové možnosti mezinárodní spolupráce v oblasti materiálového designu.
Odborníci z VŠB-Technické univerzity Ostrava a Fraunhofer ICT v Pfinztalu se v minulých dnech sešli na workshopu s názvem Thermal Energy Storage and Energetic Materials. Cílem bylo představit dosavadní výzkum v této oblasti a hledat možnosti spoluprací na příbuzných tématech, jejichž výstupem by mohly být společné publikace i projekty.
CirkArena slaví úspěch na mezinárodní konferenci uhelných regionů v Bruselu.
Mezinárodní vědecká rada ISAB projektu MATUR má za sebou již čtvrté setkání.
Vedení Fakulty materiálově-technologické zastoupené děkankou Kamilou Janovskou, proděkankou pro studium Kateřinou Skotnicovou a proděkanem pro spolupráci s průmyslem Lukášem Peterem navštívilo prestižní univerzity v Bostnu.
Delegace z LAB University of Applied Science z Lahty ve Finsku se setkala s vedením naší fakulty a navázala na květnové setkání ve Finsku.
Po mnohaleté spolupráci prokázal výzkumný tým složený z odborníků z Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava přítomnost mikroplastů i v lidské plodové vodě.
Více než 40 odborníků z vědecké i průmyslové praxe diskutovalo o možné spolupráci a budoucnosti oboru.
Skupina expertů z VŠB-TUO CEET Centra nanotechnologií pod vedením profesorky Gražyny Simha Martynkové pracuje již několik desetiletí v oblasti přírodních a syntetických uhlíkatých a jílových vrstevnatých materiálů. Z tohoto výzkumu postupně vyplývají a vyvstávají témata moderních keramických typů vrstevnatých nanomateriálů, které tým vědců postupně odhaluje.
O běhu, sportu, studiu a uplynulém MS ČR do U23 v Jablonci nad Nisou jsme si povídali s Markem Krišicou. Studentem třetího ročníku bakalářského studia v programu Ekonomika a management v průmyslu.
Noví hrdinové mezi námi aneb i naše fakulta přispěla k rozšíření řad dárců krve.
Absolventka Fakulty materiálově-technologické a aplikační inženýrka slévárenství ve firmě Foseco.
Řadu novinek přinese v nadcházejícím akademickém roce PhD Akademie na VŠB-TUO. Přibydou nové kurzy a workshopy, ale nově mohou nabídku využít nejen studenti, ale i stávající či budoucí školitelé. Úpravou prošla také pravidla pro udělování kreditů. Registrace do kurzů a worskshopů je již spuštěna.
Kariérní centrum: Máš skvělý nápad na kulturní, sportovní, vzdělávací nebo společenskou aktivitu, která by zaujala další studenty naší univerzity? Proměň ho ve skutečnost!
Až 95 procent obyvatel Moravskoslezského kraje (MSK) považuje těžký průmysl za významný prvek rozvoje regionu. Vyplývá to z výzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR a Třineckých železáren, který realizovala výzkumná agentura STEM/MARK a dnes byl představen novinářům.
Rozhovor s úspěšným absolventem FMT Mikulášem Hurtou nejen o jeho firmě, setkání s prezidentem a o plánech do budoucna.
Mikuláš Hurta, zakladatel společnosti Nilmore a absolvent FMT se setkal s prezidentem České republiky.
VŠB – Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita a statutární město Ostrava bavily návštěvníky 21. ročníku festivalu Colours of Ostrava. Co si připravily? Odpovíme.
Dvanáctý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Králem mladých chemiků pro rok 2024 se stal Vít Peprný z 15. ZŠ Plzeň.
Delegace vedení fakulty materiálově-technologické pracovala na univerzitních vztazích ve Finsku.
18. ročník Chemie a dalších přírodních věd na Slezskoostravském hradě nabídl zábavný program pro žáky základních a středních škol.
Dva dny a více než padesát vystavovatelů, taková byla letošní INVET ARENA 2024.
Prezident České republiky podepsal jmenovací dekrety novým profesorům, mezi nimi i zástupcům z VŠB-TUO.
Žáci Jazykového gymnázia Pavla Tigrida navštívili Katedru chemie a fyzikálně-chemických procesů.
Navázání spolupráce s firmou Mondeléz nejen v oblasti vědy a výzkumu, ale také v oblasti studia.
Ve čtvrtek 13. června 2024 bude Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice hostit chemické talenty. Dvanáctý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR rozhodne o tom, kdo se stane králem mladých chemiků pro rok 2024.
Studenti diskutovali se zástupci průmyslu, akademické sféry a politiky o vlivu Green Dealu na průmysl našeho kraje.
„Glück auf!“ tímto osobitým pozdravem uvítal rektor TU Bergakademie Freiberg prof. Barbknecht všechny účastníky 27. ročníku mezinárodní studentské konference International Student´s Day of Metallurgy (ISDM 2024).
Tradiční setkání slévačů proběhlo tentokrát v Beskydech
Rozhovor s děkankou fakulty nejen o vzdělání, ale také o vědě a výzkumu.
Rozhovor s výjimečným studentem Nanotechnologií nejen o jeho studiu a ocenění, ale také o plánech do budoucna.
Velký úspěch sklidily studentky Fakulty materiálově-technologické na Studentské vědecké odborné konferenci Metalurgia 2024.
Projekt MATUR otevírá dveře k výměně zkušeností a nápadů v oblasti výzkumu nanotechnologií
Spolupráce mezi Univerzitou v Oxfordu a Fakultou materiálově-technologickou VŠB-TUO přináší inovativní článek v Angewandte Chemie International Edition.
Zástupci vedení fakult navštívili renomované univerzit v Indii a také ambasádu České republiky v Dillí.
Do zcela nového studijního programu Inovace a design zdravotnických prostředků se mohou hlásit zájemci o studium na Fakultě materiálově-technologické VŠB-TUO.
Na sklonku minulého roku proběhlo první setkání International Science Advisory Board (ISAB) k projektu MATUR – Materiály a technologie pro udržitelný rozvoj.
Dva roky nosil Bohumír Strnadel v hlavě nápad, že by se hodilo vyvíjet materiály, které vydrží déle a jejich výroba bude produkovat méně emisí. Když přišla výzva v oblasti Špičkový výzkum operačního programu Jan Amos Komenský MŠMT, spolu s kolegy z VŠB – Technické univerzity Ostrava napjali síly a připravili žádost, která obstála i ve velké konkurenci.
Velký úspěch sklidili studenti Fakulty materiálově-technologické na vědecké studentské konferenci Chémia a technológie pre život.
Krajské kolo 60. ročníku Chemické olympiády (kategorie A) proběhlo 1. 12. 2023 na Katedře chemie a fyzikálně-chemických procesů Fakulty materiálově-technologické.
Moderní přístup k propagaci univerzity s využitím umělé inteligence. Další rozvoj marketingu na VŠB TUO je tady!
V rámci projektové výzvy TA ČR Program Sigma uspěl tým výzkumníků z Fakulty materiálově-technologické.
Mariusz Drong jako první student Fakulty materiálově-technologické úspěšně obhájil svou disertační práci pod tzv. Cotutellem.
Ostravský vědecký tým představil jako první na světě důkazy o přítomnosti mikroplastů v lidské plodové vodě a zároveň v placentě.
Nejlepší práce ze Dne doktorandů byly vyhlášeny na Vědecké radě FMT.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity spolu s Fakultní nemocnicí Ostrava letos poprvé, na Slavnostním zasedání Vědecké rady LF OU, udělily společnou cenu za společenskou odpovědnost. Těší nás, že laureátem této ceny se stala VŠB-TUO.
Profesoři B. Strnadel, H. Fukotomi, O. Umezawa a E. Kobayasi získali od Japan Institute of Metals and Materials (JIM) cenu za nejlepší vědecko-výzkumný výsledek roku 2021.
Nové materiály a technologie, které sníží energetickou náročnost průmyslové výroby a zmírní i její nepříznivé dopady na životní prostředí, vyvíjejí výzkumníci VŠB-TUO ve spolupráci s dalšími univerzitami v rámci prestižního projektu MATUR.
První setkání zástupců řešitelských týmů projektu MATUR, který získal podporu z Operačního programu Jan Amos Komenský ve výzvě Špičkový výzkum, hostila ve středu VŠB-TUO. Téměř dvě stovky vědců se díky podpoře 464 milionů korun budou v příštích pěti letech věnovat vývoji nových materiálů a technologií pro udržitelný rozvoj.
Fakulta materiálově-technologická započala novou éru spolupráce v oblasti hi-tech a vysoce přesném obrábění podepsáním memoranda s českou společností DG Solutions.
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava se zařadila mezi úspěšné žadatele o prestižní projekty z výzvy Špičkový výzkum operačního programu Jan Amos Komenský. Díky dotaci 464 milionů korun budou vědci pod vedením Fakulty materiálově-technologické (FMT) spolu s dalšími partnery v následujících pěti letech v rámci projektu MATUR vyvíjet nové materiály a technologie pro udržitelný rozvoj.
Mezinárodní ocenění BEST RESEARCHER AWARD získala vědkyně z Katedry chemie a fyzikálně-chemických procesů Dr. Michalska za výzkum pokročilých nanomateriálů a nanotechnologií.
Akce popularizující chemii a přírodní vědy již po sedmnácté nabídla úžasný program nejen pro žáky a studenty základních a středních škol.
Přednáškou spojenou s diskusí k aktuálním otázkám bezpečnosti jaderných zařízení naváže Dr. Kunio Hasegawa na přednášku o charakterizaci a hodnocení vad materiálů v jaderném průmyslu, kterou zahájil Den doktorandů FMT. Setkání je určeno studentům i výzkumným pracovníkům celé univerzity.
Měsíční odborná stáž studentů ze střední školy z Polska proběhla v minulých týdnech na Katedře chemie a fyzikálně-chemických procesů Fakulty materiálově-technologické.
Velký úspěch sklidili zaměstnanci Fakulty materiálově-technologické na 16. ročníku mezinárodní výstavy INTARG 2023 v Katowicích.
Žáci fakultní střední školy na odborné praxi v laboratořích Katedry chemie a fyzikálně-chemických procesů.
Studentská odborná vědecká činnost byla zakončena prezentacemi závěrečných prací studentů a vyhlášením nejlepších prací.
S podtitulem Energie a životní prostředí začal v úterý osmý ročník konference NanoOstrava 2023, který již tradičně pořádá Centrum nanotechnologií CEET VŠB-TUO.
Jaká byla stáž studenta 1. ročníku navazujícího magisterského studia na FMT v italském Trentu?
Chemie v kuchyni pro děti z Junior univerzity.
Profesor Faria představí nejen samotnou Universidat do Porto, Portugalsko, ale také možnosti spolupráce a vědecko-výzkumné zaměření jeho pracovní skupiny.
Na Milan design week 2023 byl představen unikátní projekt From the underground.
Příležitost navázat spolupráci ohledně zhotovení bronzových odznáčků využili Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET) spolu s kolegy z Fakulty materiálově-technologické (FMT).
O výzkumu chování materiálů za velmi nízkých teplot, ale i o zapojení PhD studentů a mladých vědecko-výzkumných pracovníků do výzkumu, o studiu na Yokohama National University i jejích významných výsledcích bude 4. května hovořit materiálový inženýr Osamu Umezawa. Přednáška, kterou pořádá PhD Akademie, je určena doktorandům i výzkumným pracovníkům.
Tajemství složení potravin odhalili žáci z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida na workshopu Chemie v kuchyni.
TOP Alulit s.r.o. je inovativní česká společnost založená v roce 2005 zabývající se komerční výrobou odlitků z hliníkových slitin. Tato benešovská společnost je jednou z těch, které dávají prostor pro seberealizaci mladým odborníkům z technických oborů. Velmi dobrým reálným příkladem je Ing. Petr Mičola, absolvent VŠB-TUO Fakulty materiálově-technologické. S Petrem, který v současné době působí ve společnosti jako technolog, jsme provedli krátký rozhovor o tom, jak vzpomíná na svou alma mater.
Na začátku prosince 2022 proběhlo v laboratořích Katedry chemie a fyzikálně-chemických procesů krajské kolo Chemické olympiády.
Ivana Lichá pracuje na Katedře metalurgických technologií Fakulty materiálově-technologické v kolektivu mužů jako odborný asistent s profesním zaměřením na slévárenství slitin neželezných kovů. Jak se křehká dívka ocitne v oboru typickém spíše pro muže? Vnímá z pozice ženy určité ne/výhody? Během krátkého rozhovoru jsme se Ivany zeptali na několik otázek.
Stáž studentů ze středních škol z Polska proběhla v minulých týdnech na Katedře chemie a fyzikálně-chemických procesů, Fakulty materiálově-technologické.
Ve středu 2. 11. byly vyhlášeny výsledky celostátního hlasování ocenění Škola doporučená zaměstnavateli 2022.
Prorektorka pro studium ocenila pedagogy za přípravu studijních opor pro distanční výuku.
Obrovský úspěch sklidili studenti Fakulty materiálově-technologické na Studentské vědecké odborné konferenci Metalurgia 2022.
V úterý 2. 11. 2021 byly vyhlášeny výsledky celostátního hlasovaní ocenění Škola doporučená zaměstnavateli 2020/2021.
Realizaci uměleckého odlitku zajišťuje Katedra metalurgie a slévárenství ve spolupráci se Střední odborné školy umělecké a gymnázia, s.r.o.
Japonský velvyslanec Suzuki předal jménem Jeho Veličenstva císaře Řád vycházejícího slunce profesoru Strnadelovi. Udělení tohoto vyznamenání je projevem vysokého ocenění přínosu profesora Bohumíra Strnadela. Gratulujeme!