Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Z podzemí londýnského metra až na MILAN DESIGN WEEK 2023

Na Milan design week 2023 byl představen unikátní projekt From the underground.

Na Milan design week 2023, v rámci výstavy „Materials Future“, byl představen projekt From The Underground – dlaždice z prachu londýnského města, na němž spolupracují vědci z FMT.

Tento projekt je zaměřen na výrobu dlaždic z odpadu ze samotného londýnského metra a přípravě/úpravě pigmentu a glazur z londýnského prachu.

Keramické obklady jsou typickým charakteristickým prvkem londýnského metra, nejstaršího metra na světě, které denně přepraví na 5 mil. lidí. Samotný materiálový původ těchto obkladových prvků je často neznámý. Obvykle se k výrobě těchto interiérových obkladů používají primární suroviny získané povrchovou těžbou. „V současné době jsme nuceni hledat druhotné suroviny pro výrobu dlaždic, tak proč nevyužít materiály přímo z londýnského podzemí jako je např. vytěžená hlína při ražbě tunelů, ale i všudypřítomný prach bohatý na oxidy vznikající při otěru kol vlaků o ocelové koleje“ říká Jeffrey Stephen Miller, keramický designer na UAL: University of the Atrs London a tvůrce celého projektu.

Připravené dlaždice jsou odlévány z forem poskytnutých firmou H&E Smith, která renovuje obkladové prvky pro londýnské metro. Tyto formy, resp. samotný tvar dlaždic navrhl Leslie Green, architekt stojící za mnoha ikonickými stanicemi londýnského metra z počátku 20. století.  

Na tomto již více než ročním projektu spolupracují s Jeffem Stephnem Millerem vědci z Katedry tepelné techniky Hana Ovčačíková a Jozef Vlček a dále Vlastimil Matějka z Katedry chemie a fyzikálně-chemických procesů. Každý tak svým zaměřením do projektu vnáší své vlastní poznatky a zkušenosti z oblasti keramiky, odpadních materiálů a nanomateriálů. Výstava na Milan Design Week 2023 je již druhou v pořadí, kde jsou výsledky společné spolupráce prezentovány. První proběhla v Londýně v roce 2022.

Jak říká Hana i Jeff: „Propojení materiálových věd a designu je živý proces, který má budoucnost“.

 

Vloženo: 15. 5. 2023
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 600 - Děkanát FMT
Zpět