Erasmus v krásné Itálii

Jaká byla stáž studenta 1. ročníku navazujícího magisterského studia na FMT v italském Trentu?

Nezapomenutelné dva měsíce strávil Kuba Valoušek na stáži v italském Trentu na University of Trento u kolegů z Department of Industrial Engineering.

Hlavním cílem Kubovy stáže bylo získání podkladů a dat pro experimentální část své diplomové práce. Připravoval, charakterizoval a testoval frikční směsi do brzdových destiček využívaných v osobních automobilech. Jeho hlavní supervizorkou v Itálii byla Indka Priyadarshini Jayashree (Priya), která se o Kubu starala po celou dobu jeho stáže, pracovala s ním v laboratořích a pomáhala mu se zpracováním naměřených dat atd. „Její pomoci a cenných rad si moc vážím, bez ní by moje stáž nebyla tak úspěšná,“ říká Jakub.

Kuba studuje na Fakultě materiálově-technologické studijní program Chemické a environmentální inženýrství se specializací na Metody analýzy pro chemické a environmentální inženýrství. Stáž inicioval a domluvil vedoucí jeho diplomové práce doc. Vlastimil Matějka z Katedry chemie a fyzikálně-chemických procesů, který s kolegy z University of Trento úzce spolupracuje už několik let.

A co o stáži řekl sám Kuba? „Stáž bych zhodnotil určitě kladně, příjemná atmosféra, prostory a také lidé. Chovali se ke mně velmi přátelsky, měl jsem pocit, jako bych tam patřil. Práci jsem si užíval a také mě potěšilo, že se mnou byli spokojeni. V Trentu je i krásná příroda a spousta pěkných prosluněných dní, které nabíjí a přidávají energii. Myslím si, že dva měsíce jsou na první stáž ideální, člověk se spoustu věcí naučí, ale zároveň není tak dlouho od rodiny a domova. Doporučil bych ji každému, kdo se chce naučit a poznat něco nového. Jednou bych se tam rád vrátil.“

Vloženo: 16. 5. 2023