První zasedání Mezinárodní vědecké rady projektu MATUR

Na sklonku minulého roku proběhlo první setkání International Science Advisory Board (ISAB) k projektu MATUR – Materiály a technologie pro udržitelný rozvoj.

V souladu s projektem MATUR proběhlo první setkání Mezinárodní vědecké rady projektu (International Scientific Advisory Board – ISAB), která byla zřízena jako nezávislý poradní orgán rektora v oblasti strategie a hodnocení činnosti odborného týmu projektu. Tato rada, jejímž hlavním úkolem je poskytnout odborný dohled a konzultace v oblasti vědeckého výzkumu, dává doporučení k plnění cílů projektu, ke kvalitě jeho výsledků a výstupů, k transferu znalostí a využívání aplikačního potenciálu. ISAB zasedá minimálně jednou ročně za přímé účasti členů rady nebo formou vzdálené komunikace prostřednictvím informačních a komunikačních technologií.

První setkání členů ISAB proběhlo pod vedením hlavního řešitele projektu MATUR prof. Ing. Bohumíra Strnadela, DrSc. Schůzky se také účastnili vedoucí jednotlivých výzkumných záměrů. Během setkání nejdříve proběhla volba předsedy ISAB a následně byly představeny hlavní oblasti výzkumu a plány na budoucí experimenty. Předsedou ISAB byl zvolen prof. Osamu Umezawa, PhD. z Yokohama National University, Japonsko. Členové ISAB poskytli cenné připomínky a doporučení, která budou sloužit jako podklady pro úspěšný vývoj projektu. Diskuse se zaměřila nejen na oblasti výzkumu projektu MATUR, ale také i na samotnou organizaci práce rady a strategii řízení projektu.

Celkově lze konstatovat, že první setkání ISAB bylo úspěšné a přineslo hodnotný přínos pro projekt MATUR.

Těšíme se na další spolupráci.

Složení ISAB:

• prof. Ángel Palomo Sánchez – Instituto de Ciencias de la Construccion Eduardo Torroja (IETCC), Madrid, Španělsko
  • Dr. Héctor Cifuentes – University of Seville Estructuras – ETS Ingeniería, Španělsko.
  • Ing. Rostislav Fajkoš, Ph.D. – Vedoucí oddělení výzkumu a vývoje Bonatrans Group a.s. Bohumín, Česká republika (člen z aplikační sféry)
  • doc. Ing. Miroslav Boča, PhD. DrSc., Dr. Techn. – Ústavu anorganické chemie SAV, v.v.i, Bratislava, Slovensko
  • prof. Hatem Akbulut, PhD. – Sakarya University, Turecko
  • prof. Barbara Maher, PhD. – Lancaster University, Spojené království