Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Polospojitá laboratorní válcovna tyčí projektovaná společností BKB Metal je počítačově řízená, přednostně určená k optimalizačním simulacím teplotně řízeného válcování a ochlazování tyčí kruhového průřezu a ke studiu procesů intenzivního tváření za tepla. Hlavní předností je velikost a tvar hotových vývalků, dovolující normované metody zkoušení jejich mechanických vlastností. Trať umožňuje za tepla válcovat vratně na hladkých válcích či na válcích s kalibrací kosočtverec-čtverec, nebo vratně i spojitě na válcích s kalibrací plochý ovál-kruh. Pro ohřev materiálu na teplotu až 1300 °C lze použít stabilní plynovou pec nebo několik většinou mobilních elektrických odporových pecí s hloubkou nístěje až 1,2 m. Superkanthalová pec umožňuje tepelné zpracování či ohřev menších vzorků na teplotu max. 1800 °C. Teplotně regulovatelný příhřev rozvalků zajišťuje průběžný indukční systém. 
Předválcovací vratná stolice s válci o max. průměru 350 mm umožňuje vyválcovat kulatinu 15,8 mm z nápichu kulatiny 55 mm. Další sada válců dovoluje naválcovat nejmenší tyč kvadrát 14 mm z nápichů kvadrát 45 mm či kulatina 50 mm. Hladkou část válců lze využít pro tváření výchozího polotovaru o příčném průřezu až kvadrát 84 mm. 
Spojité hotovní pořadí sestává ze 4 samostatně poháněných válcovacích stolic, v němž se střídají horizontální a vertikální válce s volitelnou mezistolicovou vzdáleností (min. 1,0 m). Z nápichu kulatiny 20,0 – 6,4 mm je možné válcovat kruhové tyče o průměru 12,3 – 4,2 mm při nejvyšší výstupní rychlostí cca 2,5 m/s. Vývalky lze ochlazovat volně na vzduchu, zrychleně tlakovou vodou (s regulovatelnou intenzitou tlaku vody ve třech prstencích, nebo v samostatném ochlazovacím zařízení), zpomaleně v žíhacích pecích (odstřižky o délce do 0,8 m), nebo je nasměrovat přímo do kalicí vany s délkou 3,1 m. Povrchové teploty vývalků jsou měřeny v rozsahu 300 – 1400 °C čtyřmi mobilními vysokorychlostními teplotními skenery.
Laboratorní válcovna je využívána i ke zkoumání technologické tvařitelnosti litých materiálů pomocí klínové válcovací zkoušky, studium hrubnutí zrna při ohřevu, stanovení teploty nulové rekrystalizace, určení deformace kritické pro hrubnutí zrna, potřebnému protváření litého materiálu před Jominiho zkouškou prokalitelnosti, sledování přenosu povrchových vad odlitků do tvářených výrobků, zhutňování kovových prášků v ocelových trubkách atd. 

Kontakt:

Katedra metalurgických technologií