O studijním programu
Cílem studia doktorského studijního programu „Tepelná technika a paliva v průmyslu“ je vědecká výchova odborníků, kteří jsou schopni tvůrčím způsobem řešit vědecko-výzkumné problémy v oblasti tepelné techniky, energetiky, chemie paliv, keramických materiálů zejména pro vysoké teploty a materiálového a energetického využití odpadů. Absolvent dokáže samostatně identifikovat a formulovat vědecký problém, navrhnout a rozpracovat metodu řešení a realizovat teoretické, experimentální, výpočtové nebo simulační činnosti směřující k vyřešení problému. Absolventi oboru jsou připraveni vyvíjet a navrhovat nové technologie a tepelně-technická a energetická zařízení, stejně jako zvyšovat technickou úroveň stávajících, zejména s ohledem na zvýšení výrobnosti, úsporu paliv a energií při minimalizací dopadů na životní prostředí.
Profese
-
Pracovník zastávající manažerské funkce v energetických podnicích
-
Vědecko výzkumný pracovník v oboru tepelné techniky
-
Výpočtář a konstruktér v energetických závodech a společnostech
-
Technik, výpočtář nebo konstruktér v energetických společnostech
-
Provozní a projekční pracovník v elektrárnách a teplárnách nebo v útvarech energetiky a životního prostředí ve všech typech, průmyslových podniků, v dopravních organizacích i v nevýrobní sféře vč. útvarů státní správy
-
Pracovník, či vedoucí pracovník v ústavech, institucích a v útvarech státní správy, zabývajících se energetikou, bezpečností a péčí o životní prostředí
-
Tvůrčí pracovník v projekčních ateliérech se zaměřením na energetiku
-
Provozní, projekční a řídicí pracovník v elektrárnách a teplárnách, v útvarech energetiky ve všech typech průmyslových podniků i v nevýrobní sféře, jako např. v úpravnách a čistírnách odpadních vod, společností zabývajících se odpadovým hospodářstvím
-
Specialista keramických energetických zařízení
-
Pracovník v podnicích energetického strojírenství, ve vývoji, projekci, konstrukci, výrobě, montáži a zkušebnictví
Dovednosti
-
Aplikace MS Excel pro tepelné výpočty
-
Znalosti v oblasti záměnnosti plynných paliv
-
Energetické výpočty
-
Znalosti vlivů tepelných procesů na životní prostředí
-
Energetické procesy
-
Ochrana životního prostředí v energetice
-
Znalost tepelných procesů v průmyslových pecích
-
Orientace v oblasti vytápění a klimatizace
-
Aplikace základů termodynamiky v energetice a tepelné technice
-
Znalosti výpočtů a návrhu výmeníků tepla
-
Orientace v oblasti teplárenství, problematiky kotlů a distribuce tepla
-
Aplikace matematických metod v energetice a tepelné technice
-
Tvorba technických zpráv
-
Obnovitelné zdroje energie
-
Znalost tvorby energetických bilancí a normování spotřeby energie
-
Aplikace nedestruktivních zkoušek s využitím aktivní termografie
-
Aplikace přírodních věd v energetice a tepelné technice
-
Modelování tepelných procesů a jeho využití
-
Orientace v oblasti využití druhotných energetických zdrojů
-
Orientace v oblasti tepelně energetických zařízení
-
Znalosti v oblasti termodynamiky keramických soustav
-
Výpočet tepelných ztrát zařízení, energetických rozvodů a budov
-
Znalost termomechanických vlastností keramických materiálů
-
Sdílení tepla a přenos hmoty
-
Orientace v oblasti žáruvzdorných materiálů a jejich aplikace
-
Výpočty přenosu tepla v zařízeních a budovách
Detailní informace
Uplatnění absolventa
Absolventi doktorského studijního programu „Tepelná technika a paliva v průmyslu“ mají mimořádně perspektivní a široké uplatnění na trhu práce, které plyne z nedostatku kvalifikovaných odborníků v oblasti tepelné techniky, energetiky, chemie paliv, průmyslové keramiky a využití odpadů, a to jak ve vědecko-výzkumné a akademické, tak v průmyslové sféře na úrovni výzkumné, vývojové, konstrukční, výrobní a řídicí. Absolventi jsou připraveni vyvíjet a navrhovat nové laboratorní i výrobní technologie a tepelně technická zařízení, stejně jako zvyšovat technickou úroveň stávajících, zejména s ohledem na úspory paliv a energie při minimalizací dopadů na životní prostředí.
Absolventi doktorského studia mohou najít uplatnění jako vědečtí, výzkumní a pedagogičtí pracovníci na vysokých školách a ve výzkumných institucích. Uplatnění naleznou také jako odborníci ve státní správě, jako technici, manažeři a vývojáři ve výrobních podnicích, zejména v energetickém průmyslu, teplárenství, keramickém a chemickém průmyslu, petrochemii a v provozech zaměřených na energetické a materiálové využití odpadů.
Profese:
vědecký a výzkumný pracovník
pedagogický pracovník
odborník ve státní správě
technik, manažer, vývojář, výpočtář, konstruktér
pracovník v oddělení výzkumu a vývoje průmyslových podniků
tepelný technik a energetik v podnicích a institucích
vedoucí technolog v keramickém průmyslu a ve výrobě paliv
vedoucí technolog pro zpracování a energetické využití odpadů
Cíle studia
Cílem studia je vědecká výchova odborníků, kteří budou schopni řešit vědecko-výzkumné problémy v oblasti tepelné techniky, energetiky, chemie paliv, keramických materiálů a využití odpadů. Cíle je dosahováno vedením k systematickému získávání, prohlubování a aplikaci aktuálních teoretických a praktických poznatků ve studovaném oboru a rozvojem tvůrčího talentu osobnosti vědecko-výzkumného pracovníka.
Odborné znalosti absolventa
Studenti doktorského studijního programu získají teoretické znalosti studiem vhodně zvolených předmětů, jejichž nabídka pokrývá problematiku tepelné techniky a energetiky, průmyslové keramiky, chemie paliv, dopadů na životní prostředí a zahrnuje také obecné předměty, jako je numerická matematika a statistika, součástí je předmět světový jazyk. Speciální teoretické a odborné znalosti, týkající se řešeného projektu, si doktorand prohlubuje samostatným studiem literatury a konzultacemi s vyučujícími. Absolvent se stává odborníkem s širokým mezioborovým rozhledem, který rozumí teoriím a moderním metodám výzkumu ve studované oblasti.
Odborné dovednosti absolventa
Absolvent umí formulovat problém, navrhnout a aplikovat metodiku výzkumu s cílem rozšířit poznání ve studovaném oboru, zvýšit technickou úroveň tepelných a energetických technologií a zařízení, vyvíjet nové druhy paliv a materiálů pro použití zejména za vysokých teplot a hledat nové způsoby využití odpadů a alternativních zdrojů energií. Studenti jsou vedeni k rozvoji tvůrčího myšlení ve výzkumném procesu počínaje teoretickou analýzou problému a konče návrhem nebo inovací laboratorních postupů či výrobních technologií a zařízení. Absolventi zvládají realizaci laboratorních i provozních experimentů, vyhodnocení měřených dat, naučí se vytvořit a řešit matematickou formulaci problému, vytvořit a využít fyzikální nebo numerický model a provést jeho verifikaci. Absolvent umí využívat měřicí a analytické přístroje a specializovaný software ve studovaném vědním oboru.
Obecné způsobilosti absolventa
Absolvent dokáže samostatně identifikovat a formulovat vědecký problém, navrhnout a rozpracovat metodu řešení a realizovat nezbytné teoretické, experimentální či simulační činnosti směřující k vyřešení problému. Součástí základních způsobilostí absolventa je schopnost kritického posouzení publikovaných vědeckých informací, schopnost prezentovat postupy a dosažené výsledky písemně i ústně před odbornou veřejností i na mezinárodní úrovni, a to i ve světovém jazyce, a dále prohlubovat své teoretické a praktické znalosti v problematice, kterou v rámci doktorského projektu řeší.