Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Nový studijní program FMT VŠB-TUO propojuje vědu, technologie a průmysl

Zájemci o studium na Fakultě materiálově-technologické VŠB-TUO se mohou nově hlásit do unikátního studijního programu Výpočetní technologie v materiálových vědách. Tento program otevírá cestu do světa špičkových technologií, pokročilých materiálů a moderních průmyslových inovací.

Nový studijní program je určen uchazečům se zájmem nejen o přírodní vědy, ale i technologický vývoj a jejich praktické využití v reálném světě. „Naším cílem bylo vytvořit program, který reflektuje současné potřeby průmyslu, a zároveň připraví studenty na výzvy budoucnosti,“ říká Lukáš Halagačka, garant studijního programu. „Spojujeme fyziku, chemii, materiálové inženýrství a informatiku s reálnou praxí – už od prvních semestrů studenti pracují v laboratořích, podílejí se na výzkumu a učí se využívat nástroje jako umělá inteligence, strojové učení nebo virtuální realita.“

Studijní program vznikl ve spolupráci s předními technologickými společnostmi, což zajistí přímý kontakt s reálným průmyslovým prostředím. Na výuce se navíc podílí i národní superpočítačové centrum IT4Innovations, díky čemuž se studentům otevírá příležitost pracovat s nejmodernějšími výpočetními technologiemi – například kvantovým počítačem. Pravidelná výuka bude doplněna i o odborné přednášky, semináře a workshopy vedené odborníky z praxe.
 

„Cílem tohoto studijního programu je nejen poskytnout studentům pevný teoretický základ, ale také je připravit na praktickou aplikaci jejich znalostí v oblasti špičkových technologií, výroby nanostruktur, polovodičových čipů, laserové techniky, počítačového modelování, pokročilých metod zpracování a vizualizace dat s využitím strojového učení a virtuální reality. Absolventi pak budou schopni naplno využít své dovednosti jako odborníci v oblasti fyziky součástek, chemii materiálů, znalostí polovodičových materiálů a charakterizace nanostruktur, designu optických a elektronických součástek a zařízení s moderními metodami informatiky, programování a řízení procesů,“ dodává Lukáš Halagačka, garant studijního programu.

Program Výpočetní technologie v materiálových vědách je ideální volbou pro ty, kteří chtějí být u zrodu nových technologií, podílet se na výzkumu s přímým dopadem na průmysl a aktivně se zapojit do globálních výzev.

Fakulta materiálově-technologická se soustředí na výuku a špičkový výzkum v materiálových, metalurgických, chemických, ekonomických a ekologických studijních programech se zaměřením na: technologie přípravy, zpracování a recyklace materiálů; materiálové inženýrství; nanomateriály a nanotechnologie; biomateriály a biomechaniku; chemické a environmentální technologie; management kvality; automatizaci v průmyslu; ekonomiku a management v průmyslu; tepelnou energetiku.

Přihlášky do programu jsou již otevřeny. Více informací naleznete na webu fakulty.

Vloženo: 12. 5. 2025
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět