Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 9. 10. 2020!

Školení 3D tisku keramiky

Školení 3D tisku keramiky
Zaměstnanci Katedry tepelné techniky ze zúčastnili unikátního školení technologie 3D tisku keramických materiálů

Zaměstnanci Katedry tepelné techniky Ing. Hana Ovčačíková, Ph.D. a Ing. Mario Machů, Ph.D. měli příležitost zúčastnit se jedinečného školení 3D tisku keramických materiálů u Patrika Flégra. Pro nadšené keramiky to byla příležitost seznámit se s novými postupy zpracování tradičního materiálu. Jak celé školení probíhalo, co bylo nejnáročnější nebo naopak nejzábavnější - to vše si můžete přečíst níže:

 

V lednu jsem si hledala vzdělávací kurz a narazila jsem na 3D tisk keramiky. Keramice se věnuji přes 20 let a nikdy by mě nenapadlo, že  toto klasické „řemeslo“  se přehoupne do oblasti moderních technologií. Již jsem zaregistrovala články, především ze světa (USA, Čína Itálie, Holandsko), kde se již keramika tiskne, ale nevěděla jsem, že stačí z Ostravy ujet 342 kilometrů a uvidíte to v reálu. V ČR se o tuto aktivitu začínají zajímat umělecké školy, protože i to je cesta jak vytvářet netradiční tvary a design, který jinak  na hrnčířském kruhu, odléváním nebo jen tak z ruky neuděláte (nebo možná uděláte, ale bude Vám to trvat hodiny a hodiny). Takže to spojení moderních technologií a ještě netradičního designu je pro mě osobně naprosto parádní kombinace.

Tak jsem narazila na p. Patrika Flégra, který se již mnoho let 3D tisku keramiky věnuje (ovšem jako koníček) a spolupracuje s kolegy po celém světě. Je jedním  z osmi tvůrců této technologie, v ČR jediný, v Evropě  jsou další dva kolegové, kteří 3D tisk keramiky školí. Je tvůrcem programu na modelování tvarů a  jako nadšenec s dalšími kolegy dodával po světě různé softwarové předlohy, které si lidé mohli volně stáhnout.

Školení trvalo 5 dní. První část byla věnována návrhu a tvorbě 3D modelu určeného pro tisk keramiky.  Toto je první krok k úspěšnému tisku keramiky. Je důležité dobře znát, co se bude tisknout. Pomocí online softwaru 3Dpottery  jsme si s kolegou mohli vytvořit různé modely. Připravený model se „poslal“ do 3D tiskárny. První den jsme s kolegou zkoušeli tisk opravdu chvíli a jen věci do 10 cm. Navrhování je jedna věc, druhou a stěžejní je práce s hlínou a její příprava. Jako keramici, jsme to zvládli relativně rychle a myslím, že i dobře protože odpoledne jsme už tiskli sami. Nemohu tvrdit, že všechno šlo hned a napoprvé, ale zažili jsme i situace rychlé improvizace, šoku a i zklamání. Nicméně třetí den jsme tiskli včetně přípravy hlíny, obsluhy tiskárny úplně sami. Dokonce nám bylo vysvětleno, jak je možné si tiskárnu sestrojit. Ale tady podotkla, že je to o zkušenosti a znalosti jiných oborů než jen keramiky. Každý den jsme dostali úkoly a to připravit si modely pro další den, abychom se zbytečně nezdržovali a opravdu tiskli. Občas bylo třeba krotit naše fantazie, protože by to prostě nedopadlo.

Co bylo asi nejvíce překvapující tak rychlost tisku. Dobré nastavení všech parametrů pro tisk, správná  konzistence hlíny  a nepříliš složitý model (který by Vám mohl spadnout např. při přenášení) je záruka krásného výrobku, až 60 cm vysokého, který může být hotov za cca 15-30 minut. My jsme tiskli na tiskárně pro velikost 1,5 m. Nyní se naše výrobky již vypalují a jiné půjdou na  trochu netradiční výpal. Ale to zase příště. Každopádně zkušenost velmi cenná. A byla by škoda takové zařízení nemít.

Děkujeme vedoucímu naší katedry doc. Ing. Jozefu Vlčkovi, Ph.D. za podporu. Náklady na kurz byly hrazeny z projektu No. CZ.02.1.01/0.0/0.0/17_049/0008426.

 

Hana Ovčačíková

Katedra tepelné techniky

Vloženo: 9. 7. 2020
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 600 - Děkanát FMT
Zpět