Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 21. 9. 2021!

Co se vzniklým odpadem?

Co se vzniklým odpadem?
Co se vzniklým odpadem? Otázka, nad kterou se lidé zamýšlejí stále častěji.

Co se vzniklým odpadem? Otázka, nad kterou se lidé zamýšlejí stále častěji. A nemusí se jednat jen o environmentální inženýry, i „běžný smrtelník“ v posledních letech řeší tuto otázku stále častěji. Pravdou totiž je, že žijeme v konzumní společnosti, a i když si to možná neumíme nebo nechceme přiznat, týká se otázka odpadů každého z nás. Jak odpad dále správně využívat? Pokud věci, které dosloužily, není možné opětovně využít, pak je potřeba je co nejlépe recyklovat a využít jako suroviny pro další výrobu. Recyklace dnes už není jen „volbou“, ale nutností, na kterou musíme zaměřit svou pozornost. Recyklační technologie jsou velmi zajímavé a mnohdy i složité procesy. Všechny však mají jedno společné – znamenají změnu. Třeba díky kompostování umíme proměnit nevábný bioodpad na kompost, který zajistí nepostradatelné živiny krásné rostlině, použité PET lahve pak umíme proměnit na funkční tričko. Takových příkladů bychom našli nespočet. Nicméně základem pro řešení otázky „Co s odpady?“ je jejich minimalizace, a i tady se nabízí velký prostor pro zlepšení a hledání nových možností.

Recyklace naznamená jen třídění plastu, skla a papíru z komunální sféry. Velké množství odpadů vzniká v průmyslové výrobě. Odborníky pro oblast recyklace specifických průmyslových odpadů hledá celá řada podniků. Recyklace kovů je dlouhodobou, dobře zvládnutou záležitostí. S novými technologiemi ale přichází i nový typ odpadů. Dnes tak už řešíme problémy spojené s otázkami recyklace odpadních baterií včetně baterií z elektromobilů a hybridních vozidel, solárních panelů, optických kabelů a třeba i magnetů, bez kterých by nefungoval mobil ani sluchátka. Tím, že se zabýváme odpady a technologiemi recyklace na odborné úrovni, hledáme nové možnosti využití odpadů a přicházíme s inovativními řešeními pro jejich zpracování. Omezení možnosti skládkování odpadů v budoucnu pak významně posílí výzkum v oblasti minimalizace odpadů a jejich zpracování na druhotné suroviny.

Na Fakultě materiálově-technologické vychováváme nové odborníky na tuto oblast v rámci studijního programu Materiálové technologie a recyklace. I ty tak můžeš pomoci při hledání té správné odpovědi na otázku: „Co se vzniklým odpadem?“. Studuj, co má smysl a tvoř s námi budoucnost. Těšíme se na tebe.

Pokud chceš najít správnou odpověď na otázku: „Co se vzniklým odpadem?“, pak si podej přihlášku a studuj na FMT.

 

Vloženo: 21. 6. 2021
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 600 - Děkanát FMT
Zpět