Chemická olympiáda Moravskoslezského kraje

Na začátku prosince 2022 proběhlo v laboratořích Katedry chemie a fyzikálně-chemických procesů krajské kolo Chemické olympiády.

Olympiády se zúčastnilo 6 studentů 3. a 4. ročníků gymnázií a středních škol Moravskoslezského kraje. Chemická olympiáda byla rozdělena na dvě části, nejprve probíhala praktická část (dopoledne) a pak následovala část teoretická (odpoledne). V praktické části žáci pracovali samostatně na dvou úlohách. První úlohou byla jednoduchá organická syntéza zakončená tenkovrstvou chromatografií poloproduktu a finálního produktu. Druhou úlohou pak byla jednoduchá redoxní titrace. První úloha byla poměrně zdlouhavá a pouze jedna účastnice olympiády ji splnila beze zbytku. Druhou úlohu splnili úspěšně všichni účastníci. Výstupem z praktické části byly odpovědi na jednotlivé otázky zadané autory chemické olympiády.

Vyhodnocování praktické i teoretické části prováděli členové komise, kteří na průběh celé olympiády dohlíželi. Za Katedru chemie a fyzikálně-chemických procesů se na akci podíleli doc. Ing. Michal Ritz, Ph.D., člen Krajské komise chemické olympiády MSK a paní Darina Horáková, která zajišťovala celou praktickou část.

Vítěz krajského kola Chemické olympiády byl vyhlášen po vyhodnocení praktické i teoretické části ještě téhož dne. Stal se jím Jan Holub – student Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě. Na druhém místě se umístila Julie Bogdány z Mendelova gymnázia v Opavě a bronzovou příčku získala Anna Hýžová také z Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě.

Moc gratulujeme vítězům i všem účastníkům a těšíme se na další ročník této akce.

Vloženo: 4. 1. 2023
Útvar: FMT - Fakulta materiálově-technologická