Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Naši studenti se v průběhu studia dostanou do přímého kontaktu s praxí, ale také vědou a výzkumem. Dbáme na to, aby své teoretické znalosti uměli využít v praxi a také, aby z těchto zkušeností uměli čerpat ve svém budoucím zaměstnání. Oslovili jsme některé z našich absolventů s prosbou o krátké zhodnocení jejich působení na fakultě s důrazem na jejich současné uplatnění v praxi.

Ing. Lenka Bardoňová

Nanotechnolog

Jmenuji se Lenka a jsem absolventkou programu Nanotechnologie na VŠB-TUO. Jako střední školu jsem studovala gympl, takže výběr vysokoškolských oborů byl velmi široký – nakonec padla volba na Nanotechnologie jako relativně nový a rozvíjející se vědecký obor. Studium, pravděpodobně jako na každém oboru, nebylo vždy procházka růžovým sadem. Ale inženýrské studium jsem s trochou trpělivosti, píle, výborným spolužákům (nakonec nás skládalo inženýrské státnice jenom 6, takže jsme byli dobrá parta) a často i vstřícnému a lidskému přístupu pedagogů úspěšně dokončila. Už diplomovou práci jsem zpracovávala ve spolupráci s firmou, což mi umožnilo nahlédnout pod pokličku fungování vědy v bussinessu a také jak se dělá věda i na jiných pracovištích. Nakonec mi diplomová práce otevřela dveře k další spolupráci se stejnou firmou i na disertační práci, v rámci níž se věnuji výzkumu a vývoji nanovláken na bázi hyaluronanu pro medicínu nebo kosmetiku. Doufám, že na konci mého snažení bude finální produkt, který si budeme moct koupit v drogerii nebo lékárně 😊

Ing. Romana Švrčinová, Ph.D.

R&D specialista, CAPITAL REFRACTORIES s.r.o.

Jmenuji se Romana Švrčinová a jsem absolventem VŠB-TUO.  Po ukončení gymnázia jsem nastoupila na VŠB-TUO a úspěšně jsem ukončila studium tepelné techniky a průmyslové keramiky. Následně jsem se rozhodla pokračovat v doktorském studiu. V průběhu doktorského studia jsem pracovala na několika projektech, z nichž jeden byl ve spolupráci s firmou CAPITAL REFRACTORIES s.r.o., která patří mezi lídry v oblasti výroby žáruvzdorných materiálů. V rámci tohoto projektu jsem se ve firmě věnovala vytvoření vývojového oddělení a rozšíření výrobkové řady izostaticky lisované keramiky. Po ukončení doktorského studia jsem nastoupila do firmy CAPITAL REFRACTORIES s.r.o. na pozici R&D specialista, kde stále pracuji. Ve firmě se věnuji internímu vzdělávání zaměstnanců k výrobním technologiím a používaným keramickým materiálům, zavádění inovativních postupů do výrobního procesu a vývoji nových materiálů a produktů.

Ing. Matěj Šústek

Konstruktér, Brose CZ spol. s.r.o.

Studoval jsem na FMT program Materiály a technologie pro automobilový průmysl. Studovat auta je překvapivě hodně široké téma, řešili jsme vše – od konstrukce, elektroniky, až po výrobu a měření, spoustu věcí prakticky na autech StudentCar. Moje závěrečná práce byla návrh a testování chlazení bateriového modulu pro automobily, ten byl určený pro sportovní elektromobil StudentCar. Po škole jsem našel dobré místo v oboru, dělám konstruktéra sedaček pro auta, v zahraniční firmě sídlící v Kopřivnici.

Ing. Lukáš

Jmenuji se Lukáš a celý život miluji auta, hodně času jsem trávil doma v garáži, a tak hned po maturitě na průmyslovce jsem chtěl jít rovnou dělat v servisu. V tom věku jsem měl představu, že mi stačí co už znám. Pak jsem ale objevil, že i na vysoké škole jsou obory, které se zaměřují přímo na stavbu aut. Zkusil jsem to. Obor, respektive program Materiálů a technologií pro automobilový průmysl mě přesvědčil, že můžu o navrhování aut vědět ještě mnohem více. Po ukončení s titulem Ing. jsem našel dobré místo v laboratoři na testování automobilových snímačů, úpravu aut jsem si nechal jako koníček, na který mám naštěstí dost času.

Ing. Honza

Jmenuji se Honza, po ukončení studia jsem začal pracovat ve firmě vyrábějící světlomety pro auta. V 3D software Catia navrhuji jednotlivé prvky světel pro automobily, které se budou prodávat až za několik let. Průpravu jsem dostal při studiu na oboru Materiály a technologie pro automobilový průmysl na Fakultě materiálově-technologické. Tam jsme řešili navrhování, výrobu a testování automobilových komponentů.

Ing. Dominik

Konstruktér, Škoda Transportation

Jmenuji se Dominik, studoval jsem na FMT program Materiály a technologie pro automobilový průmysl. Na studiu mě překvapilo, kolik věcí jsme museli řešit prakticky – naše katedra stavěla auta vlastní konstrukce, a my jsme na nich spolupracovali. Pro získání inženýrského titulu jsem musel navrhnout víko korby, vybrat technologii výroby a tu zrealizovat. Dílo se povedlo, takže moji práci uvidíte na Studentcar E-Buggy. Po ukončení studia jsem začal pracovat jako konstruktér ve Škoda Transportation, kde řeším svařované konstrukce vlaků.

Bc. Honza Novák

Umělecký slévač

Ahoj, jmenuju se Honza a poslední tři roky jsem studoval Umělecké slévárenství v Ostravě. Na střední jsem se věnoval umělecké kovařině, a tak jsem si myslel, že toho o kovech už docela dost vím. Na báňské mě ale vyvedli z omylu a naučili mě spoustu nového o materiálech, postupech a technologiích, které se při výrobě uměleckých odlitků, jako jsou třeba medaile nebo sochy, využívají. Díky studiu jsem přičichnul taky ke šperkařině, ta mě moc bavila. Nejvíc jsem ale samozřejmě tíhnul k uměleckým předmětům – kresba mi vždy šla a dějiny umění mám v malíku. Horší to bylo s matikou, tu ale zase ovládaly holky z gymplu. No a Franta z průmyslovky nás všechny trumfnul v technických předmětech. Prostě každý byl dobrý v něčem, navzájem jsme se podrželi a už v druháku se naše vědomosti docela vyrovnaly. Ve skupině nás bylo jen 10, což bylo fajn, protože učitelé k nám přistupovali individuálně, a to se hodilo hlavně na praxích. Teď po škole pracuju s tátou v naší rodinné dílně – on je kovář, takže mu pomáhám, a navíc beru zakázky na umělecké odlitky. To jsem ale úplná výjimka, ostatní spolužáci studují dál slévárenské technologie na FMT. Za dva roky z nich budou inženýři a teprve pak si vyberou, ve které slévárně a na jaké pozici budou pracovat. Slévárny jsou v česku na každém rohu, tak si mají z čeho vybírat. Mě zatím další studium nebere, nikdy jsem nebyl studijní typ a bakalář mi ke štěstí stačí. Ale kdo ví, možná jednou... :-)